MOLIENDO ETHIOPIA YIRGACHEFFE 250GRMOLIENDO
MOLIENDO ETHIOPIA YIRGACHEFFE 250GRMOLIENDO

MOLIENDO ETHIOPIA YIRGACHEFFE 250GR (700.10.0016)

Marka : MOLIENDO
Fiyat : ₺106,82(KDV Dahil)
Barkod : 8682190852359
₺18,82 'den başlayan taksitlerle
2. ürün 50 yeni nisan badge

Adet

Artır Azalt

Çekirdek Tipi: Typica

Tadım Notları: Karışık Meyvemsi, Sütlü Çikolata, Tatlı Limon,

Aroma (Koku): Çiçeksi, Tatlı

Gövde: Yüksek, Dolgun

Yetiştiği İrtifa: 1700m - 2200m

Hasat Dönemi: Ekim - Aralık

İşleme süreci: Yıkanmış, Güneşte Kurutulmuş

Asidite: Orta, Yumuşak ve Sitrik

İçim: Tatları gölgeleyen bir başlangıç, yudum ağız içinde yayıldıkça belirginliği artan meyve ve çikolata tadı, bir kaç yudum sonrasında kendini belli etmeye başlayan tatlı limonsuluk, pürüzsüz finish ve kalıcı, yumuşak damak tadı.  

 

Etiyopya Yirgacheffe bölgesinde yetiştirilen kahveler dünyada kahve severlerin kalplerinde ayrı bir yere koyduğu, her 3-4 farklı bölge/tip denedikten sonra dayanamayıp tekrar içmek istediği bir kahve.

 

Yirgacheffe yıkanmış bir kahve. Etiyopya’da kahve yıkama istasyonlarının sayısı çok fazla değil. Üretimin büyük bir kısmı kuru işleme ile yapılıyor. Kahve kirazı kurutulduktan sonra çekirdeklerinden ayrılıyor bu yöntemle işlenen kahveler üstünde az da olsa meyve kalıntıları barındırıyor. "Honey” diye adlandırılan bu kalıntılar kahvedeki meyvemsi tatları artırıyor. Yıkama ile işlendiğinde ise meyve tamamen çekirdekten ayrıldığı için geriye salt çekirdek lezzeti kalıyor.

 

Yıkama istasyonu kurmak Etiyopya ekonomisi için çok maliyetli bir yatırım. Ama maliyetten önce yıkama yapabilmek için suya ihtiyaç var ve Etiyopya’dan bahsediyoruz. Kuraklığın su kıtlığının en fazla olduğu, bu bilgilerle kafamıza kazınan ülkelerden biri. Kahveler boyut tutarlılığı, kalite, barındırdığı defect oranı ve varyeteye göre çeşitli değerlendirmelerden geçirilip 1-9 arası sınıflandırılıyor. Yıkama yöntemiyle işleme için de daha değerli olan Grade 1 ve 2 kahveler tercih ediliyor. Yirgacheffe bölgesi çoğunlukla Gr2 ve üstü kahveler üreten bir bölge ve ürünlerin büyük kısmı yıkama yolu ile işleniyor.

Çerez Kullanımı