Espresso ve Cappuccino Kahve Makineleri

Espresso makinesi seçimi için ilk önce kaşıklı ya da kapsüllü modeller arasında bir tercih yapılmalıdır. Kapsüllü modeller, kahve kapsülleri ile çalışır ve kahve kapsülleri tek kullanımlıktır. Ancak bu kapsüller, içerdikleri kahvenin aromasını en iyi şekilde korurlar. Kapsüllü modellerle kahve hazırlamak cihaz temizliği oldukça kolaydır. Kaşıklı modeller ise kapsül ile kullanılmadığı için kahve seçimi ve öğütme derecesi konusunda hazır ürünlere bağımlılığı ortadan kaldırırlar. Çok daha fonksiyonel kullanılabilmelerinin yanında, kaşıklı ürünlerle cihazların temizlik ve bakımlarının yapılması kapsüllülere göre biraz daha emek ister.

Espresso makinesi seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, cihazın basınç değeridir. İdeal bir espresso için basınç değeri 9 bar olmalıdır. Bu sebeple günlük kullanım için basınç değeri 15 bara kadar olan ürünler tercih edilebilir. Cafe latte, cappuccino ve mocha gibi süt ile hazırlanan içeceklerin hazırlayabilmek için tercih edilecek cihazda süt köpürtmek için bir buhar çubuğu olmasına dikkat edilmelidir. Bunun haricinde fonksiyonel bir kullanım için cihazın tek ve çift ölçek espresso için ayrı sepetinin olmasına, kolay temizlenebilir olmasına ve bardak ısıtma bölümüne sahip olmasına da dikkat edilmelidir.

Leziz Espresso Yapmanın Püf Noktaları

Espresso ve cappuccino, İtalyanlardan dünya kültürüne kazandırılmış olan kahve çeşitleridir. Espresso hazırlanabilmesi için koyu kavrulmuş kahve çekirdeklerinin oldukça ince öğütülmesi gerekir. Koyu kavrulmuş ve ince öğütülmüş kahveden espresso makinesinin kaşığına, 1 bardak espresso için 1 ölçek yani 7 gram kadar koyulur. Kaşık içine koyulan kahveye, kaşık çapına uygun bir tamper ile 15 kg kadar kuvvet uygulanarak sıkıştırma işlemi uygulanır. Son olarak kaşık, espresso makinesine yerleştirilir ve makine çalıştırılarak kaşıktaki kahveden basınçlı su geçmesi sağlanır. 1 ölçek kahve için makineden 30 mililitre, 2 ölçek kahve içinse 60 mililitre espresso alınır. Bu işlem sonucunda koyu kıvamlı ve sert bir kahve olan espresso elde edilir. İyi bir espressonun üzerinde en az 3 mm krema tabakası olmalıdır.

Kıvamlı Cappuccino Yapmanın Püf Noktaları

Cappuccino  espressoya süt kreması veya süt köpüğü ilave edilerek hazırlanır. Cappuccino hazırlamak için öncelikle fincana 1 ölçek espresso, daha sonra 1 ölçek kremalandırılmış süt ve son olarak da 1 ölçek süt köpüğü ilave edilerek bol köpüklü ve yumuşak içimli bir içecek elde edilmiş olur. Kıvamlı bir Cappucino için kahve makinenizin süt köpürtücü buhar çubuğunun olması gerekmektedir. Eğer bu buhar çubuğu bulunuyorsa süt köpüğünüz mükemmel olacağından Cappuccino kıvamınız da harika olacaktır.

Espresso ve Cappuccino Kahve Makineleri Nasıl Kullanılır?

Espresso cappuccino makineleri, espresso ve espresso tabanlı birçok kahve çeşidinin hazırlanabilmesine olanak sağlayan küçük mutfak aletleridir. Bu makinelerle espresso, ristretto, lungo ve americano gibi kahve çeşitlerinin yanı sıra, süt köpürtücüsü olan modellerle cappuccino, cafe latte, macchiato, mocha ve frappe gibi sütlü kahve çeşitleri de kolaylıkla yapılabilir.

Çerez Kullanımı